Nemusí invalidní důchodce dodržet podmínku 35 let pojištění?

Otázka:

Dobrý den, pane Mařík,

mám invalidní důchod .I stupeň, a jestli jsem dobře pochopila ten se mi nepočítá do doby sociální pojištění.

chtěla jsem se zeptat :

1)pokud mi invalidní důchod zůstane až do věku starobního důchodu, nemusím dodržet podmínku 35 let odpracovaných a plynule přejdu do starobního důchodu?

2)pokud by mi invalidní důchod po nějaké době sebrali, tak by se mi doba dočasné invalidity nezapočítávala do 35 odpracovaných let? Bylo by totiž pak dost obtížné dodržet podmínku odpracovat 35 let.

Mám se stát samoplátce?

V současné době se rapidně zhoršil stav mé 75- leté maminky, a přiznali jí  péče II. stupeň.Dočetla jsem se, že péče by se mi započetla do sociálního pojištění, je nutné to na OSSZ nahlašovat, nebo jak to přesně funguje.

Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nemusí invalidní důchodce dodržet podmínku 35 let pojištění?

Pokud nezískáte potřebnou dobu pojištění pro vznik nároku na starobní důchod, nemůže vám být starobní důchod přiznán. Pokud budete i nadále uznána invalidní, náležel by vám i po dosažení důchodového věku invalidní důchod, který by se pouze v 65 letech “přejmenoval” na starobní, ale byl vy vyplácen v dosavadní výši – § 61a zákona č. 155/1995 Sb. Pokud potřebnou dobu pojištění nezískáte, běžný starobní důchod (tj. přepočítaný) vám nebude přiznán, ať už invalidní důchod pobírat budete nebo ne. Potřebná doba pojištění se týká všech stejně.

Náhradní dobou pojištění je pouze doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně – “počítá se na důchod”. Doba pobírání invalidního důchodu I. nebo II. stupně se při výpočtu důchodu nehodnotí.

Doba péče se hodnotí za splnění těchto podmínek. Návrh na zahájení řízení o době a rozsahu péče se podává až po skončení péče, příp. v souvislosti s uplatněním žádosti o důchod (vysvětleno v článku). Dokud budete pečovat, nemá placení dobrovolného důchodového pojištění smysl. Následně to zvážit můžete, ale rozhodnutí je na vás.