Proč má někdo menší starobní důchod než invalidní?

Otázka:

Dobrý den,
ještě jsem se chtěla zeptat,proč někomu přechází invalidní důchod,myslím částka, přímo do starobního důchodu a někdo má menší starobní důchod než invalidní?
Nevím,jestli jsem to dobře pochopila.
A ještě jeden dotaz,když má někdo nyní invalidní důchod 12000kč a invalidní je od roku roku 2003,doba pojištění je 38 let než bude mít starobní důchod,jaký bude starobní důchod?
Děkuji předem za odpověd.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Proč má někdo menší starobní důchod než invalidní?

Nikdo nemůže mít přiznán nižší starobní důchod než má v té době přiznaný invalidní důchod – § 58 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.

Jak se starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu počítá, vysvětluji zde. V článku je i uvedeno, jak se má postupovat při dosažení důchodového věku. Pokud si invalidní důchodce o starobní důchod nepožádá (nebo požádá a vyjde mu nižší než invalidní), je invalidní důchod v 65 letech přejmenován na starobní a vyplácen v dosavadní výši.

Z výše invalidního důchodu se starobní důchod spočítat nedá.

Otázka doplněna:

Ještě jednou dobrý den,
takže jestli jsem dobře pochopila,když pobírám invalidní důchod 3.stupně od roku 2003 a je mně 37 let a pět měsíců a od správy sociálního zabezpečení mám v důchodovém listě napsanou dobu pojištění 38 let a 344 dní a v roce 2042 mně končí doba pojištění, by mi měl vzniknout nárok na starobní důchod, neměl by být menší než dosavadní invalidní důchod,protože jste psal,že starobní důchod nemůže být menší než invalidní a když se přepočítává z invalidního důchodu starobní,tak se počítá ten vyšší.
děkuji za odpověd

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, toto si vykládáte špatně. Informace o získané době pojištění při výpočtu invalidního důchodu v roce 2003 nic nevypovídá o době pojištění, kterou získáte v roce 2042 při výpočtu starobního důchodu, ani o tom, zda vám nárok na starobní důchod vznikne.

Myslím, že věta “Nikdo nemůže mít přiznán nižší starobní důchod než má v té době přiznaný invalidní důchod”, je zcela srozumitelná a nelze ji vykládat jinak.