Nemusí být dcera evidována na ÚP kvůli pojištění, aby jí důchod byl přiznán invalidní důchod z mládí?

Otázka:

Dobrý den, dcerka autista ukončí ZŠ speciální půl roku před 18. narozeninami. Nikam dál už nenastoupi a v 18 budeme žádat o důchod z mládí. Moje otázka zní, zda nemusí být evidována na ÚP kvůli pojištění, aby jí důchod byl přiznán? Vzhledem k tomu, že budeme žádat i o zbavení svéprávnosti, kdy bude nejlepší zažádat jak o zbavení svéprávnosti, tak o invalidní důchod z mládí? Za vaši odpověď moc děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nemusí být dcera evidována na ÚP kvůli pojištění, aby jí důchod byl přiznán invalidní důchod z mládí?

Invalidní důchod z mládí se přiznává osobám, které žádnou dobu pojištění nezískaly a invalidita u nich vznikla před 18. rokem věku – § 42 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb. K přiznání tohoto důchodu tedy není třeba získat žádnou dobu pojištění.

Kdy žádat o omezení svéprávnosti nevím – není to téma, kterým bych se zabýval v důchodové poradně. Ze zkušenosti však vím, že rozhodování soudu v této věci často trvá více než jeden rok.

O důchod je možné žádat čtyři měsíce před požadovaným datem přiznání, ale je to možné i zpětně (důchod se doplácí až pět let zpětně). V těchto situacích doporučuji žádat až po ustanovení opatrovníka, protože to usnadňuje uplatnění žádosti i výplaty důchodu.