Kdy žádat, aby šlo o invalidní důchod z mládí?

Otázka:

Dobrý den chtěla bych se zeptat na invalidni duchod z mladi syn bude mit v listopadu 2018 18let jenze ted v cervnu konci 10rok specialni skoly…kdy ma zadat aby dosahl na duchod z mladi…Co od toho června do listopadu má se někde evidovat?Dekuji za odpoved

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kdy žádat, aby šlo o invalidní důchod z mládí?

To, kdy uplatníte žádost o invalidní důchod, nemá žádnou souvislost s tím, zda se bude jednat o invalidní důchod z mládí. Ten se běžně přiznává od 18 let věku – § 42 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb. Žádost o důchod je vhodné uplatnit cca běhen srpna 2018.

Tyto osoby běžně dále navštěvují praktickou školu. Pokud tomu tak ve vašem případě nebude, měl by se syn evidovat na úřadu práce z důvodu placení zdravotního pojištění.

Otázka doplněna:

Dobrý den děkuji za odpověď jen mě ještě zajímá do pomocné školy nenastoupí máme dal od bydliště a jeho zdravotní stav to nedoporučuje.Takze ho mám evidovat na úřadu práce v červnu a v srpnu zažádat o důchod z mladi a zbavení svepravnosti chápu to Dobře?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

O omezení na svéprávnosti požádejte na příslušném soudu klidně již nyní. Pokud v době podání žádosti nebudete mít pravomocné rozhodnutí o omezení svéprávnosti a stanoveného opatrovníka, bude si o důchod muset syn požádat sám a bude ho muset sám i přijímat.

Zbytek chápete v zásadě správně s tím, že žádat o důchod můžete i později – až bude o omezení svéprávnosti pravomocně rozhodnuto.