Je možné požádat o invalidní důchod ihned po dovršení 18 let nebo až po ukončení studia?

Otázka:

Dobrý den, synovi bude letos 18 let. Je mentálně postižený, navštěvuje a ještě několik let bude navštěvovat speciální školu – má rád kolektiv, líbí se mu tam. Pobíráme příspěvek na orientaci a na péči II. stupně. V 18 letech budeme znovu žádat o příspěvek na péči a také budeme žádat soud o omezení svéprávnosti. Prosím, je možné požádat také o invalidní důchod ihned po dovršení 18 let, nebo až po ukončení studia? A kdo musí požádat, v případě omezení svéprávnosti? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné požádat o invalidní důchod ihned po dovršení 18 let nebo až po ukončení studia?

V těchto případech se přiznává tzv. invalidní důchod z mládí (více informací naleznete zde). Tento důchodu se přiznává od 18. narozenin a není podstatné zda váš syn bude i nadále navštěvovat praktickou školu.

V situaci, kdy by nebylo pravomocně rozhodnuto omezení svéprávnosti, musel by si o důchod požádat syn sám a musel by ho i přijímat (na svůj účet nebo v hotovosti na poště). To v těchto situacích nebývá optimální a většinou ani reálné, takže je vhodné s žádostí počkat na ustanovení opatrovníka, který může žádost uplatnit a také přijímat důchod. O důchod byste mohli požádat už 4 měsíce před 18. narozeninami, ale skutečně doporučuji počkat na ustanovení opatrovníka – důchod je možné doplatit až pět let zpětně.