Nemohu si uškodit požadavek na dřívější přiznání invalidního důchodu?

Otázka:

Dobrý den, v roce 2015 jsem měla úraz. Nežádala jsem důchod a snažila se zdraví navrátit. V roce 5/2017 byly zobrazovacím vyšetřením potvrzeny nevratné změny. V 9/2018 jsem požádala o důchod, ale přiznali mi ho až od 4/2018, tedy od data, kdy mně převzala do ošetřování poslední lékařka. Jak mohu postupovat s žádostí na OSSZ, aby důchod přiznali od data úrazu, nebo alespoň od data, kdy proběhlo prokazatelné vyšetření? Nemohu si žádostí poškodit? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nemohu si uškodit požadavek na dřívější přiznání invalidního důchodu?

Pokud nesouhlasíte s datem vzniku invalidity, můžete do 30 dnů od obdržení rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu, uplatnit námitku. V rámci námitkového řízení je však znovu posuzován zdravotní stav a v důsledku toho může dojít i k oduznání invalidity a odejmutí invalidního důchodu.

Pokud by už uplynula lhůta pro podání námitky, můžete i tak vůči OSSZ uplatnit žádost o nové posouzení zdravotního stavu s požadavkem na změnu data vzniku invalidity. Tato žádost nemá předepsaný formulář a stačí ji napsat volnou formou.

Změnou data vzniku invalidity dojde i ke změně data přiznání invalidního důchodu. Obecně platí, že dříve přiznané důchodu (v dřívějších letech) jsou i po valorizacích nižší než důchody přiznávané později. U dříve přiznaného důchodu tak velmi pravděpodobně dojde ke snížení vám přiznaného důchodu. Na druhou stranu však obdržíte poměrně zásadní doplatek důchodu.