Lze přiznat invalidní důchod „od vzniku nároku“ zpětně?

Otázka:

Dobrý den,
dnes jsem byla na OSSZ požádat o invalidní důchod, a když jsem se ptala, zda můžu žádat ID zpětně, bylo mi řečeno, že se do žádosti uvádí „od vzniku nároku“ a většinou je ID přiznán od data zasedání posudkové komise.

Odborná lékařka mi ve zprávě z 18. 7. 2014 uvedla, že doporučuje zahájit řízení o ID a já o něj žádala až nyní, 23. 3. 2015, protože jsem nevěděla, že mám nárok na ID, když momentálně nepracuji. Nyní jsem ale zjistila, že je nutno mít odpracovaných 5 let za dobu posledních 10 let, nebo 10 let, za dobu posledních 20 let, což splňuji.

Onemocněla jsem v září 2012, na nemocenskou jsem neměla nárok a o důchod bych chtěla požádat alespoň od července 2014, kdy toto bylo doporučeno odbornou lékařkou, jak jsem již uvedla (nebo je možno i dříve, např. rok od onemocnění?). Můžete mi, prosím, poradit, jak mám postupovat – zda mám zajet znovu na OSSZ a žádat o opravu data přiznání ID v dnes podané žádosti, případně, jak jinak mám postupovat?

Moc děkuji.

Odpověď:

Lze přiznat invalidní důchod „od vzniku nároku“ zpětně?

Pokud nesouhlasíte se sepsáním žádosti o invalidní důchod s datem přiznání „od vzniku nároku“, byla chyba, že jste si tuto žádost nechala „vnutit“. Stanovení data vzniku invalidity je plně v kompetenci posudkového lékaře, tj. když je v žádosti uvedeno datum přiznání „od vzniku nároku“, může tento „nárok“ stanovit posudkový lékař zpětně. I když tedy v žádosti není uvedeno žádné zpětné datum, může vám být vznik invalidity a v návaznosti na to i invalidní důchod zpětně přiznán. O datu vzniku invalidity se můžete bavit s posudkovým lékařem při jednání na lékařské posudkové službě.

Nicméně pokud chcete mít jistotu, že se vám posudkový lékař ke zpětnému datu vzniku invalidity vyjádří, můžete si prostřednictvím důchodového oddělení OSSZ, kde jste žádost uplatnila, požádat o změnu data přiznání na vámi zvolené konkrétní datum v minulosti. Pokud byste měla na OSSZ problém (nechtěli by vám vyjít vstříc), můžete se na mě obrátit.