Nemám vyplácen invalidní důchod – jsem 2x trestaný za jednu věc

Otázka:

Dobrý den,
byl mi přiznán ID I.st.. Protože mi chybí v rozhodném období pro výpočet ID tři roky pojištění, byl mi pro nesplnění podmínek důchod zamítnut.
Abych dostal částku odpovídající mé ID I.st., nevím, jak mám řešit tuto situaci. Dluh mám a dále mi narůstá, musím ho uhradit, a ID mi není vyplácen.
Jsem vlastně 2x trestaný za jednu věc.
Děkuji za radu a jsem s pozdravem

Odpověď:

Nemám vyplácen invalidní důchod – jsem 2x trestaný za jednu věc

Pokud je vám více než 28 let, musí vám v posledních 10 letech před vznikem invalidity chybět více než 3 roky pojištění (je třeba získat 5 let z 10, příp. u starších ročníků 10 let z 20). Jestliže máte na mysli, že vám chybí 3 roky do získání 5 let pojištění (z posledních 10 let), pak máte pouze 2 roky pojištění z posledních 10 let.

Nejste-li OSVČ, žádný dluh na pojištění vám nevzniká a ani v minulosti nevznikal. Pochopitelně důsledkem nepojištěné doby je zamítnutá žádost o invalidní důchod. Žádný dluh však nemáte a ani vám tedy nenarůstá.

Možnosti jsou v zásadě dvě:

  1. Doplatit si pojištění pomocí dobrovolného důchodového pojištění – ne vždy je to však možné.
  2. Potřebnou dobu pojištění si můžete “dopracovat” i po vzniku nároku na invalidní důchod.

V případě důchodů existuje v ČR tzv. pojistný systém – kdo není pojištěný po potřebnou dobu, nemá nárok na důchod. Pokud si nebudete platit pojistku domu a ten vám shoří, také vám pojišťovna nic nevyplatí. Stejně tak platí, že nebude-li placeno sociální pojištění, není možné očekávat platbu pojišťovny (ČSSZ) v případě vzniku sociální události (invalidity).