Do konce roku 2022 chci požádat o splátkový kalendář. Mám šanci, že mi ho dají?

Otázka:

Dobrý den,
V roce 2021 mě posudkový lékař uznal invalidním prvního stupně. OSSZ mě sdělila že mě ho vyplácet nebude, protože mě chybí minimálně 5 odpracovaných let, přiznali mě jen jeden rok. Do konce roku 2022 chci požádat o splátkový kalendář mám šanci že mě jej dají? Pokud ano, na jak dlouhou dobou?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Do konce roku 2022 chci požádat o splátkový kalendář. Mám šanci, že mi ho dají?

Tuto situaci obecně nelze řešit „splátkovým kalendářem“ ve smyslu, jak si ho zřejmě představujete. To by bylo možné pouze u OSVČ, která má dluh na pojištění. Pokud jste nebyl pojištěn z jiného důvodu, nemáte dluh na pojištění, takže není co splácet.

Pro vznik nároku na invalidní důchod, musíte v posledních deseti letech před vznikem invalidity získat pět let pojištění. Pokud jste získal rok pojištění, nechybí vám pět let, ale čtyři roky. Získat potřebnou dobu pojištění je možné i v období deseti let po vzniku invalidity. Doplácet pojištění lze za zákonem stanovených podmínek i zpětně, příp. i průběžně pomocí dobrovolného důchodového pojištění.

Jestliže máte skutečně dluh na sociálním pojištění z výkonu samostatné výdělečné činnosti, možnost splátkového kalendáře existuje. Na jakou dobu vám ho OSSZ umožní, ale neumím určit.

Žádost o důchod vám zamítla ČSSZ, nikoliv OSSZ.