Otázka:
Pracoval jsem v roce 1991-96 v Německu. Dle tehdejší legislativy, mi byly odvody do německého sociálního systému vyplaceny zpět, nárok na výplatu jejich důchodu tedy nemám. Nicméně jak se budou tyto roky započítávat do celkově odpracovaných let s pohledu naší ČSSZ. Nebudou mi chybět ?
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Nechal jsem si vrátit německé pojištění. Nebudou mi roky v Německu chybět?
Ano, tyto roky vám budou chybět. ČSSZ může zahraniční dobu pojištění zhodnotit pouze v rozsahu, v jakém ji pro ČSSZ potvrdí zahraniční nositel pojištění. Vzhledem k vrácení zaplaceného pojištění Němci žádnou dobu pojištění nepotvrdí a ČSSZ tedy k této době nebude nijak přihlížet.
Pro úplnost dodávám, že nechat si vrátit německé sociální pojištění byla vaše volba, nikoliv povinnost. Němci samozřejmě věděli, proč něco takového nabízejí.
Otázka doplněna:
Dobrý den,
jako stovky jiných jsem se tehdy nechal přesvědčit o vyplacení sociálního pojištění a dneska vím, že to byla chyba. Nicméně předpokládám, že pokud budu mít u nás odpracováno
min. 35 let které ČSSZ eviduje, tak ty chybějící nepotřebuji. Pracuji od 18ti let + vojenská služba 2roky. Nyní je mi 58 a dalších šest let bych měl ještě pracovat. Musí mi to tedy
stačit – nebo se mýlím ?
děkuji za odpověď
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
Ano, pokud získáte potřebnou dobu pojištění, nárok na starobní důchod vám vznikne. Nicméně pět chybějících let vám ovlivní výši důchodu. I doba pojištění získaná v zahraničí totiž výši důchodu ovlivňuje a ve vašem případě se pět let nebude nijak hodnotit. Z této doby vám budou chybět jak doby, tak i výdělky.