Od 1. července pracuji. Budu vracet sirotčí důchod vyplacený v červenci?

Otázka:

Dobrý den, chci se zeptat, studium na střední škole s maturitou jsem ukončila 30.června. Od 1.července jsem nastoupila do práce na HPP. Poslala jsem dopis, že chci ukončit sirotčí důchod. A k 6.červenci mi poslali sirotčí důchod. Tak se chci zeptat jak je to. Jestli ho budou chtít vrátit nebo jestli to posílají za předchozí měsíc. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Od 1. července pracuji. Budu vracet sirotčí důchod vyplacený v červenci?

Tuto situaci popisuji v článku o sirotčím důchodu. Důchody jsou vypláceny dopředu – 6. července jste tedy obdržela sirotčí důchod na dobu 6. července až 5. srpna, tj. na dobu, po kterou už vám sirotčí důchod nenáležel.

ČSSZ určitě nestihne zastavit výplatu důchod za tak krátký časový úsek (několika dní). Klidně se může stát, že vám sirotčí důchod přijde ještě v srpnu. Splatky důchodu, které vám už nebudou náležet (od července) budou přeplatkem na důchodu a ČSSZ bude požadovat jejich vrácení.

Otázka doplněna:

Dobrý den, když mi poslali důchod, který mi již nenáleží, jak ho mám tedy poslat zpátky? Mám počkat až si o něj zažádají nebo poslat automaticky sama? Jestli ano tak jak. Děkuji za odpověď.

Odpověď doplněna:

Nyní počkejte na rozhodnutí ČSSZ o přeplatku. Součástí bude i složenka, pomocí které budete moci přeplatek uhradit.