Myslíte, že by bylo výhodné si doplatit dobrovolné pojištění? Vyplatilo by se mi to?

Otázka:

Zdravím Vás pane Maříku! Měla bych na Vás dotaz! Chtěla jsem spočítat přibližný důchod po paní z OSSZ a ta mi řekla, že to neumí.
Chybí mi do doby pojištění doba péče o děti od 1. 11. 1994 do 16. 11. 1998. Děti jsou naozené: první 8. 3. 1985 a druhé 4. 9. 1990.
Pečovala jsem o ně doma dýl. Manžel podnikal a já jsem s nima byla doma. Pak jsem byla na ÚP evidovaná bez pobírání podpory v nezaměstnanosti 3 roky, z toho se mi započítá jen rok, tzn. že mi chybí 2 roky.
Myslíte, pane Maříku, že by bylo výhodné si doplatit dobrovolné pojištění? Za celou dobu nebo za jak dlouho? To by bylo ale hodně peněz? Vyplatilo by se mi to? A jaký vliv to má na výpočet důchodu? Dá se určitá částka do vyměřovacího základu? Nebo dny do vyloučených dob? Děkuji moc za Vaši odpověď. Nikdo na Vás nemá!

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Myslíte, že by bylo výhodné si doplatit dobrovolné pojištění? Vyplatilo by se mi to?

Základní informace o dobrovolném důchodovém pojištění naleznete v tomto článku. V článku je uvedeno, kolik dobrovolné důchodové pojištění činí, i vyměřovací základ. Než položíte tyto základní otázky, snažte se tyto informace nalézt na hlavním webu.

Výhodnost doplácení v takovémto případě je vždy závislá na návratnosti – částku, kterou zaplatíte, se vám na vyšším důchodu bude nějakou dobu vracet vracet. Není tedy možné jednoznačně říci, zda se doplacení vyplatí. Nemusí mít smysl doplácet veškerou dobu evidence na úřadu práce, která se již nehodnotí, ale pouze dobu v takovém rozsahu, aby byl získán další celý rok (celé roky) pojištění.

Za jeden rok letos zaplatíte téměř 34 000 Kč. Jeden rok pojištění navíc zvýší důchod běžně o 300 až 400 Kč.