Nemůžu najít doma evidenční listiny. Co se stane, až půjdu do starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku, prosím vás o radu. Od roku 2003 pracuji jako zaměstnanec. Ale nemůžu najít doma evidenční listiny, až půjdu do starobního důchodu. Každý rok mi dává zaměstnavatel evidenční list za konkrétní rok ale doma je nemůžu najít. Může to být ve stáří až půjdu do starobního důchodu problém a dají mi vůbec nějaký důchod? Nebo mají na ČSSZ všechny listy kde jsem byl zaměstnaný v PC. A podle čeho mi připadně spočítají důchod.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nemůžu najít doma evidenční listiny. Co se stane, až půjdu do starobního důchodu?

Evidenční listy důchodového pojištění (ELDP), které dostáváte, jsou pouze kopie ELDP, které jsou vaším zaměstnavatelem zasílány do evidence ČSSZ. Zda má ČSSZ všechny ELDP k dispozici, můžete zjistit z Informativního osobního listu důchodového pojištění, příp. i při osobní návštěvě na OSSZ.

Doklady, které má ČSSZ ve své evidenci, se již při žádosti o důchod opětovně nedokládají.

Otázka doplněna:

Dobrý den pane Maříku, doplňující otázka ohledně evidenčních listů. Když by za 30 let až půjdu do starobního důchodu nenašli v PC moje evidenční listy ze všech zaměstnání co by se stalo? Dostal bych vůbec nějaký důchod nebo bych pobíral úplný minimum? Mám obavy z toho že by se třeba ty evidenční listy na ČSSZ vz PC náhodou ztratily atd. Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Pokud vám bude zhodnocena kratší doba pojištění, bude starobní důchod nižší. Jestliže by chybějící doba byla v takovém rozsahu, že byste nezískal potřebnou dobu pojištění, nárok na starobní důchod by vám nevznikl.

Doklady, které již jsou v evidenci ČSSZ přiřazeny ke konkrétní osobě, se opravu nemohou ztratit, a to „ani náhodou“.