Lze dobu studia doplatit více než jeden rok zpětně?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku,

dle Vaší odpovědi jsem usoudila, že mému známému chybí rok pojištění. Prý studoval až do 26 /ne 25, jak jsem uvedla původně/ a pak byl na ÚP. Takže oficiálně při výpočtu počítali předpokládám 18 let + 6 studium = 24 let, chybět může 364 dnů pojištění. Takže doba pojištění mezi 25 a 26 lety chybí a tudíž nespadl do ochranného výpočtu. Tenkrát mu bohužel nikdo na úřadě neporadil, že by bylo nejlepší to pojištění doplatit. V jednom Vašem článku jsem četla, že lze důchod doplatit jen rok zpětně, což by teď už bylo pozdě, ale dle § 6, lze v některých případech doplatit pojištění i více zpětně. Přiznám se, že tomu moc nerozumím. Proto Vás chci poprosit o radu. Myslíte, že v tomto konkrétním případě by šlo zpětné doplacení starší než 1 rok? Zajímá mě, jestli má cenu to doplatit a důchod zvýšit nebo už je pozdě a je to marné.

A potom dotaz číslo 2. Pokud by doplacení možné bylo, ovlivní to pouze budoucí výplaty důchodu nebo lze zažádat i o doplacení peněz z doby od vzniku důchodu doposud?

Děkuji mnohokrát za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Lze dobu studia doplatit více než jeden rok zpětně?

Vašemu známému zřejmě chybí více než jeden rok doby pojištění, jinak by měl na ochranný výpočet nárok. Váš výpočet je v zásadě správný, ale dost zjednodušený. V minulém dotazu jste psala, že váš známý vystřídal řadu škol. Mezi jednotlivými studii tak mohla vzniknou “hluchá místa”, tj. doby bez pojištění. Dobu pojištění je třeba spočítat přesně na dny, ne takto zjednodušeně na roky.

Jeden rok zpětně lze doplácet dobu tzv. bez uvedení důvodu (§ 6 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.), ale dobu studia (§ 6 odst. 1 písm. b) zákona č. 155/1995 Sb.) může váš známý doplatit i více než zpětně. Záleží tedy nejen na tom, do kdy váš známý studoval, ale jak dlouho studoval. Kdyby např. sice studoval do 26 let, ale součet doby studia by nečinil ani šest let, neměl by jakou dobu doplácet (protože do šesti let se mu všechna studia počítají).

Doplatek důchodu bude v případě využití dobrovolného důchodového pojištění naležet až ode den doplacení pojištění, nikoliv zpětně před doplacení.