Dá se dobrovolným důchodovým pojištění doplatit jen měsíce, nebo to musí být celé roky?

Otázka:

Dobrý den,
dočetla jsem se, že do důchodu se počítají jen ukončené roky důchodového pojištění. Zajímá mě, jestli se sčítat dohromady dny z různých let a druhu doby (zaměstnání, samostatně výdělečná práce, úřad práce s podporou) a pokud dají dohromady 365 dní, tak se započte rok. A dá se dobrovolným důchodovým pojištění doplatit jen měsíce, nebo to musí být celé roky?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dá se dobrovolným důchodovým pojištění doplatit jen měsíce, nebo to musí být celé roky?

Výpočtu doby pojištění se věnuji v tomto článku, ve kterém naleznete i kalkulačku. Některé doby se hodnotí na 100 %, některé náhradní doby na 80 % a některé náhradní doby se nemusí hodnotí vůbec. Všechny dny dob pojištění se sečtou, vydělí se 365 a tím získáte počet celých let pojištění.

Dobrovolným důchodovým pojištěním si můžete klidně doplatit pouze jeden den. Vždy ale zaplatíte částku minimálně za celý kalendářní měsíc. Musíte splnit podmínky uvedené v článku o dobrovolném důchodovém pojištění.

Otázka doplněna:

Děkuji Vám za odpověď pane Maříku a prosím ještě o jednu. Doba po kterou nenáleží podpora v nezaměstnanosti, ale strávila jsem ji na ÚP se uznává jako náhradní doba důchodového pojištění celá, nebo do 55 let jen 1 rok a od 55 let už jen 2 roky? Pokud se uznává celá (6 let) tak si důchodové pojištění dobrovolné můžu za tyto roky doplatit zpětně kdykoli před důchodem?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Jak se hodnotí doba evidence na úřadu práce, podrobně vysvětluji v tomto článku. Doba evidence na ÚP bez podpory se hodnotí za život nejvýše v rozsahu tří let, ale před 55. rokem pouze jeden rok (to nutně neznamená 1 + 2 roky). Evidence na ÚP bez podpory lze pomocí dobrovolného důchodového pojištění doplatit kdykoliv.