OSVČ: neplatil jsem si nemocenské pojištění, dostanu invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na skutečnost, kdy jsem OSVČ, platím základní sociální a zdravotní pojištění a nyní nejsem schopen pracovat, protože mám nemoc, která se bude léčit delší dobu a paní doktorka nevyloučila ani důchod. Nechal jsem si vystavit marodní lístek, ale nyní mne kontaktovali ze správy soc. zajištění, že musím ukončit marodění, že nemám nárok na výplatu. Jak je to ale se zálohami na soc. a zdrav. pojištění? Když nemám žádný příjem a celý život jsem platil? A dostanu vůbec důchod, pokud nebudu na neschopence? Zatím jsem marodění neukončil.
Děkuji.

Odpověď:

OSVČ: neplatil jsem si nemocenské pojištění, dostanu invalidní důchod?

Z vaší okresní správy sociálního zabezpečení vás informovali správně. Pokud jste si dobrovolně neplatil nemocenské pojištění (součást sociálního pojištění), nejen že nemáte nárok na výplatu nemocenských dávek, ale vaše lékařka vám ani neměla vystavovat neschopenku (rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti).

Nikde v zákoně o důchodovém pojištění není stanoveno, že musíte být v dočasné pracovní neschopnosti, pokud si chcete žádat o invalidní důchod. Jestliže splníte zákonné podmínky pro přiznání invalidního důchodu a budete posudkovým lékařem uznán invalidním, nemusíte být „na neschopence“. Pokud si však platíte pouze minimální částky na sociální pojištění, počítejte s tím, že výše invalidního důchodu tomu bude odpovídat. Toto je téma, které v nedávné době v médiích velmi rezonovalo (kauza „paraziti“ apod.).

Nejsem odborník na pojištění OSVČ, ale vzhledem k tomu, že vám nesmí být vystavena neschopenka, předpokládám, že zálohy na zdravotní i sociální pojištění budete muset hradit nadále. V této záležitosti kontaktujte oddělení OSVČ na vaší OSSZ a vaší zdravotní pojišťovnu.