Může invalidní důchodce požádat o předčasný důchod?

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz – mohu odejít při pobírání invalidního důchodu 3. stupně do předčasného starobního důchodu? Zůstane mi výše invalidního důchodu nebo se to bude muset přepočítat? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Může invalidní důchodce požádat o předčasný důchod?

Popravdě moc nerozumím tomu, proč byste chtěla odejít do předčasného starobního důchodu, když pobíráte invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně? Pokud si však o předčasný důchod požádáte, bude Česká správa sociální zabezpečení postupovat, tak jak je popsáno v článku o přechodu z invalidního do starobního důchodu, tj. bude vám ponechán vyšší z důchodů.

Otázka doplněna:

Dobrý den, protože budu chodit každý rok na nové posouzení mého zdravotního stavu, tak než by třeba snížili invalidní důchod, tak bych chtěla odejít do předčasného důchodu s tím, že bych pobírala plný invalidní důchod. A to by byl invalidní důchod taky krácen z důvodu odchodu do předčasného důchodu? Díky za odpověď.

Odpověď doplněna:

Konstrukce “odejít do předčasného důchodu s tím, že bych pobírala plný invalidní důchod” není možná. Buďto máte přiznaný invalidní důchod nebo starobní důchod (předčasný starobní důchod). Pokud si nyní požádáte o předčasný důchod, bude Česká správa sociálního zabezpečení postupovat tak, že vám ho k vámi určenému datu spočítá a srovná jeho výši s výší invalidního důchodu třetího stupně (ke stejnému dni). V případě, že vám předčasný starobní důchod vyjde nižší než invalidní (což je velmi pravděpodobné), žádost vám zamítne a budete i nadále pobírat invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně. V případě, že by vám předčasný důchod  vyšel vyšší, než invalidní důchod, byl by vám přiznán předčasný starobní důchod a invalidní důchod by vám byl odejmut. Předčasný důchod by však bych krácený jako v každém jiném případě (proto je nepravděpodobné, že by vyšel vyšší než invalidní).