Invalidní důchodce 3. stupně: Jak postupovat při dosažení důchodového věku?

Otázka:

Dobrý den,
jsem v invalidním důchodu 3. stupně, v invalidním důchodu jsem od r. 1993 a za cca 2 roky bych měla žádat o starobní důchod.
Je možné, že výše mého starobního důchodu bude vyšší než výše současného invalidního důchodu, který mi byl vyměřen v r. 1993?
A další moje otázka je, kde si mohu – a mohu vůbec – požádat o přepočítání správné výše mého invalidního důchodu? Bydlím v Praze.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Invalidní důchodce 3. stupně: Jak postupovat při dosažení důchodového věku?

Ano, k datu, ke kterému dosáhnete důchodového věku vám doporučuji požádat o starobní důchod. Česká správa sociálního zabezpečení starobní důchod k tomuto dni spočítá a dále bude postupovat způsobem popsaným v článku Přechod z invalidního do starobního důchodu. K tomuto datu vám tedy doporučuji požádat o starobní důchod, protože si můžete jen polepšit – nižší důchod vám být přiznán nemůže.

Nerozumím vaší druhé otázce – co je správná výše invalidního důchodu? Jediná možnost, jak nyní postupovat je způsobem uvedeným výše.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
děkuji za odpověď, můj druhý dotaz byl, jestli si někde mohu nechat přepočítat svůj současný důchod, správnost jeho výpočtu a výše, protože někteří, o kterých tedy vím, mají důchod až o 3 tisíce vyšší a třeba nikdy neměli výdělek, tak mě napadlo, jestli je to u mě správně.
Děkuji.

Odpověď doplněna:

O kontrolu výpočtu důchodu můžete požádat přímo Českou správu sociálního zabezpečení. Výpočet invalidního důchodu z roku 1993 zřejmě nebude nikdo jiný schopen provést. O kontrolu výpočtu můžete požádat při své návštěvě OSSZ kvůli žádosti o starobní důchod nebo můžete ČSSZ volnou formou napsat svůj požadavek (klasicky dopisem). ČSSZ vám zpět zašle vyjádření.