Pobírám předčasný starobní důchod. Je možné požádat o invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den, chci se zeptat na možnost přiznání invalidního důchodu. K 19. 10. 2015 mám nárok na plný starobní důchod. Šel jsem do předčasného důchodu o tři čtvrtletí dříve tj. k 22. 1. 2015. Letos 31. 3. jsem měl operováno srdce (3x by-pass). Nyní jsem se dozvěděl, že jsem mohl mít invalidní důchod. Dotaz zní: existuje možnost požádat zpětně o invalidní důchod místo výplaty kráceného starobního důchodu a jaký by to mělo později vliv na výši výplaty starobního důchodu? Děkuji

Odpověď:

Pobírám předčasný starobní důchod. Je možné požádat o invalidní důchod?

Poživateli předčasného starobního důchodu, který ještě nedosáhl důchodového věku, je možné přiznat invalidní důchod. Záleží na datu vzniku invalidity,které stanovuje posudkový lékař a které musí spadat před datum dosažení důchodového věku, tj. ve vašem případě před 19. 10. 2015. Datum uplatnění žádosti o invalidní důchod přitom není rozhodující.

Pokud byste byl uznán invalidní ve III. stupni invalidity (I. nebo II. stupeň by vám nebylo možné přiznat, protože by vyšel nižší než vyplácený předčasný starobní důchod), invalidní důchod by byl jistě vyšší, než předčasný starobní důchod přiznaný ve stejném roce. Po přiznání invalidního důchodu III. stupně (ideálně po obdržení rozhodnutí) by bylo vhodné znovu navštívit OSSZ a požádat o starobní důchod k datu dosažení důchodového věku. Teoreticky by mohl starobní důchod vyjít ještě vyšší než invalidní důchod pro invaliditu III. stupně, protože doba pobírání invalidního důchodu III. stupně by vám byla zhodnocena jako tzv. náhradní doba pojištění (mohl byste získat více let pojištění). Nižší důchod vám přiznán být nemůže.