Předčasný důchod a přiznání (zvýšení) invalidity

Otázka:

Prosím o radu. Jsem invalidní, mám 1. stupeň invalidity. Jsem již 10 měsíců v dočasné pracovní neschopnosti. Mám 61 let a proto jsem se rozhodl požádat o předčasný starobní důchod k 10.08.2013.
Ten mi je již přiznán k tomuto datu. Po kontrole u odborného lékaře a obvodního lékaře, mi lékař doporučil, že mám požádat ČSSZ o zvýšení invalidního důchodu. Jak mám postupovat? Je pro mne vůbec výhodné žádat o zvýšení stupně invalidity? Jak to
může ovlivnit výši přiznaného předčasného důchodu? Děkuji.

Odpověď:

Předčasný důchod a přiznání (zvýšení) invalidity

Ve vaší situaci bude rozhodující, zda váš zdravotní stav odpovídá invaliditě druhého nebo třetího stupně a na kdy bude lékařem LPS stanoveno případné datum změny stupně invalidity.

Doporučuji vám, dojít si na OSSZ požádat o změnu výše invalidního důchodu (to stále můžete). Pokud by váš zdravotní stav odpovídal invaliditě druhého stupně, byla by vaše žádost zamítnutá, protože druhý stupeň invalidity určitě nevyjde vyšší než váš předčasný starobní důchod (nemůže vám být přiznán nižší důchod). Pokud byste byl uznán invalidním v třetím stupni, byl by vám vypočítán invalidní důchod třetího stupně a jeho výše by byla porovnána s vypočítaným předčasným starobním důchodem a náležel by vám ten vyšší (s velkou pravděpodobností by to byl invalidní).

Upozorňuji, že přiznáním předčasného starobního důchodu neztrácíte možnost mít později (do dosažení důchodového věku) přiznaný invalidní důchod. Např.: Můžete mít přiznaný o 3 roky předčasný důchod, po roce si požádat o invalidní a pokud tomu bude váš  zdravotní stav odpovídat, může vám být přiznán třetí stupeň invalidity… Nikdy nebudete pobírat invalidní a starobní důchod současně.