Může být předdůchod výhodný pro OSVČ?

Otázka:

Dobrý den, nárok na starobní důchod mě vzniká 18. 12. 2020 – celková doba pojištění 47 let. Od roku 2012 jako OSVČ mám RVZ pouze 77 000, tj. šestinu let minulých. Je možným řešením předdůchod na omezení snížení OVZ, nebo existuje nějaká jiná možnost řešení? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Může být předdůchod výhodný pro OSVČ?

Toto je velmi zajímavý dotaz. Výpočet důchodu pro rok 2020 pochopitelně není možné v současné době provést – výpočet neznáme ani pro rok 2016. Zkusme si ale porovnat následující tři modelové situace.

  1. Celé rozhodné období 1,5násobek průměrné mzdy – Pokud bych tuto situaci “nasadil” na současný výpočet a počítal po celou dobu např. s 1,5 násobkem průměrné mzdy, vyšel by při 45 letech pojištění starobní důchod cca 15.200 Kč.
  2. Zpočátku 1,5násobek průměrné mzdy, posledních 7 let výkon samostatné výdělečné činnosti na minimálních platbách pojistného – dobu podnikání jsem zkrátit, protože i rozhodné období je letos kratší oproti roku 2020. Důchod se v tomto případě snížil na cca 13.800 Kč.
  3. Zpočátku 1,5 násobek průměrné mzdy, posledních 7 let výkon samostatné výdělečné činnosti na minimálních platbách pojistného, z toho ale 5 let předdůchod jako vyloučená doba – důchod pak vychází cca 14.700 Kč.

Jak vidíte, předdůchod ve vašem konkrétním případě skutečně může mít zásadní vliv na výši budoucího starobního důchod, neboť vyloučená doba (o kterou byste si musel při podání žádosti o důchod požádat) je vzhledem k předchozí výši vyměřovacích základů výhodnější než minimální platby jako OSVČ. Stejné parametry budou s vysokou mírou pravděpodobnosti platné i v roce 2020.