OSVČ a zhodnocení vyloučených dob za pracovní neschopnosti

Otázka:

Dobrý den.Od 31.12.2022 mám přiznaný předčasný důchod od roku 1994 jsem byla OSVČ
platila jsem si nemocenské pojištení.Za tuto dobu jsem měla pracovní neschopnosti a také 184 dni vylouč. v roce 2020 covid , ale při výpočtu se tak nestalo .Zažádala jsem si o přepočet ,ale bylo mi řečeno, že se mi poníží vyměřovací základ a mohla bych na tom být hůře, v posledních dvou letech jsem si ještě připlácela, takže vyměřovací základ je vyšší, že mi ho zkrátí . Je to tak správně? Jedná se mi o pracovní neschopnosti delší jak 30dní ,které se vylučují na ročním přehledu . Moc děkuji za odpověď_

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

OSVČ a zhodnocení vyloučených dob za pracovní neschopnosti

Vyloučené doby se u OSVČ obecně při výpočtu důchodu nehodnotí. Výjimkou je pouze rok 2020 a aplikace 184 dní vyloučené doby v souvislosti s opatřeními proti covidu.

Pokud chcete vyloučit i jiná období, je o to třeba požádat a pokud ještě nebyl ponížen vyměřovací základ, tak k tomu dojde. Může se pak skutečně stát i to, že po takovém postupu vyjde starobní důchod nižší (i když je to méně pravděpodobné). Po obdržení takového rozhodnutí ale máte možnost požádat ještě jednou o změnu a vrácení původního výpočtu – § 86 odst. 5 zákona č. 582/1991 Sb. Lhůta na podání takové žádosti je 30 dnů od obdržení rozhodnutí.