Musím ČSSZ oznámit, že s dávkou souhlasím?

Otázka:

Dobry den, prislo mi rozhodnuti o priznani invalidniho duchodu s tim, ze vyuctovani mi prijde dalsim dopisem, tomu zcela rozumim, cemu nerozumim je v kolonce povinnosti obcanu v duchodovem pojisteni je veta: Opravneny nebo jiny prijemce davky duchodoveho pojisteni je povinen pisemne ohlasit CSSZ do 8 dnu skutecnosti rozhodne pro tvrani naroku na davku, jeji vysi a vyplatu. To mam tedy jako ted poslat na urad dopis, ze souhlasim s davkou nebo? Moc dekuji za zpetnou vazbu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Musím ČSSZ oznámit, že s dávkou souhlasím?

Uvedená věta je opravdu nešťastně napsaná a mnoho lidí ji chápe stejně jako vy. Tato věta znamená, že máte povinnost ČSSZ oznámit:

  • skutečnosti rozhodné pro trvání nároku na dávku,
  • skutečnosti rozhodné její výši (pro výši dávky),
  • skutečnosti rozhodné výplatu nebo poskytování (dávky).

U invalidního důchodu to v zásadě znamená, že byste měl ČSSZ oznámit změnu bydliště, pokud byste se přestěhoval. Např. u předčasného důchodu před dosažením důchodového věku by se jednalo o povinnost nahlásit výkon výdělečné činnosti. U vdovského nebo vdoveckého důchodu by šlo o nový sňatek atd.

Jde o citaci § 50 odst. 1 zákona č. 582/1991 Sb. (Oprávněný nebo jiný příjemce dávky důchodového pojištění je povinen písemně ohlásit plátci dávky do 8 dnů skutečnosti rozhodné pro trvání nároku na dávku, její výši a výplatu nebo poskytování). Nyní nic v této souvislosti dělat nemusíte.