Musí být v žádosti o invalidní důchod uvedeno přesné datum přiznání?

Otázka:

Podal jsem žádost o invalidní důchod. Ptala jsem se pracovnice, od kdy zpětně mohu o důchod požádat-odpověděla, že rozhoduje posudkový lékař, nikde není uvedeno/jen datum podání žádosti/.Možná má pravdu,ale nemělo to být někde v žádosti?Je možné,že po chronické hepatitidě C-podáno transfůzí před 26 lety,nyní po léčbě,ale již těžce postižena játra-cirhóza,postižení F4..Může být důchod doplacen i za dobu před žádostí?A je na něj nárok?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Musí být v žádosti o invalidní důchod uvedeno přesné datum přiznání?

Žádost o invalidní důchod může být podána s přesným datem přiznání, od kterého žadatel požaduje invalidní důchod přiznat. To však samozřejmě neznamená, že k tomuto datu bude automaticky přiznán – posudkový lékař se však musí v posudku o invaliditě vyjádřit, zda ve vámi požadované době jste nebo nejste invalidní a proč.

Žádost o invalidní důchod může být dále sepsána s datem přiznání “od vzniku nároku”, příp. “od skončení výplaty nemocenských dávek” v případě, že je žadatel v dočasné pracovní neschopnosti. Žádné konkrétní datum tedy skutečně nemusí být uvedeno a datum vzniku invalidity je pak plně ponecháno na posudkovém lékaři. Při jednání na lékařské posudkové službě se o datu vzniku invalidity můžete s posudkovým lékařem bavit a žádat vysvětlení. Stejně tak ještě nyní můžete zajít na vaší OSSZ a požádat o změnu data přiznání důchodu na vámi preferované datum (podle prvního odstavce).

Nárok na důchod nezaniká uplynutím času, může být však vyplacen nejvýše pět let zpětně od uplatnění žádosti – § 55 zákona č. 155/1995 Sb.