Moje idea je v 60 úřad práce, pak 2 roky předdůchod a nakonec poslední 2 roky předčasný důchod

Otázka:

Dobrý den,jsem ročník 1967,pracuji od roku 1989,na mateřské dovolené jsem byla pouze jednou a to 2,5 roku,v evidenci ÚP také pouze 1x pouhé 3 měsíce.Celý život jsem byla zaměstnanec a zároveň jsem si dost spořila.Teď k dotazu:Z výše uvedených důvodů jsem už dost unavená a chtěla bych poradit ,jak s co nejmenšími finančními ztrátami, přežít do 65 let.tzn.kdy a v jaké délce využít evidenci úřadu práce nebo neschopenku,počítám samozřejmě s předůchodem,ale nevím, kdy ho nejlépe použít.Moje idea je, v 60 úřad práce, pak 2 roky předdůchod a nakonec poslední 2 roky předčasný důchod.Uvažuji správně?Můj vyměřovací zaklad do roku 2021/2022 zatím nemám,ale bude to stejné nebo vyšší/ je 53 770 Kč.Předem děkuji za radu jak si po celoživotní práci zajistit co nejslušnější důchod.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Moje idea je v 60 úřad práce, pak 2 roky předdůchod a nakonec poslední 2 roky předčasný důchod

Evidence na úřadu práce se při výpočtu důchodu hodnotí v tomto rozsahu. Tzn. pokud jste ve vámi zmiňovaném tříměsíčním období pobírala podporu v nezaměstnanosti, hodnotila by se vám při příp. skončení zaměstnání v 60 letech doba evidence na ÚP v rozsahu 11 měsíců, kdy byste pobírala podporu v nezaměstnanosti a dále další tři roky z období bez podpory. Příznivcem předdůchodu nejsem z důvodů popsaných v tomto článku. To už je lepší zůstat na úřadu práce bez podpory, který je stejně jako předdůchod vyloučenou dobou (nezhoršuje se vám průměr ze získaných výdělků), ale navíc se (sice omezeně) hodnotí jako náhradní doba pojištění. Předdůchod se jako náhradní doba pojištění nehodnotí, což má negativní vliv na výpočet důchodu.

Pokud máte v plánu v cca 60 letech skončit v zaměstnání, z hlediska výše důchodu je lepší zůstat v evidenci ÚP i po konci podpory až do přiznání předčasného důchodu (např. v 60 letech). Nekoukejte se pouze na krácení předčasného důchodu – zásadní je návratnost, jak to popisuji zde. Může být hezké, že budete mít důchod méně pokrácený, ale pokud vás to bude stát stovky tisíc korun na nevyplacených důchodech, nemusí být takový postup vhodný. Předdůchod bych vůbec nezvolil.