Mohu po přiznání hornického důchodu dál pracovat v UK?

Otázka:

Pracuji a žiju v UK příští rok mám z ČR nárok na předčasný starobní hornický důchod můžu dál pracovat v UK a vydělávat stejně nebo budu nějak omezen výši mého výdělku? A mám to někde nahlásit? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu po přiznání hornického důchodu dál pracovat v UK?

Pokud máte díky zaměstnání v hornictví snížen důchodový věk a k datu sníženého důchodového věku budete mít přiznán starobní důchod, nejedná se o “předčasný” starobní důchod, ale o řádné datum přiznání důchodu. Výdělečná činnost pak není omezena ani v ČR ani v zahraničí.

Otázka doplněna:

Dekuji za odpoved . Ale asi jsem to spatne vysvetlil ja odchazim do starobniho hornickeho duchodu ale o tri roky drive tedy v 55 letech tedy do predcasneho duchodu o tri roky.

Chci se tedy zeptat jestli po tuto dobu tech trech let budu nejak omezen vydelkem v UK a jestli si muzu vydelavat stejne jako pred odchodem do predcasneho starobniho hornickeho duchodu. A dale nevi kdo by zamne platil socialni a zdravotni v zemi ve ktere ziju kdybych prestal pracovat a zil s ceskeho duchodu. V UK mam odpracovano 15 let a socialni i zdravotni si celou dobu platim zde ale po odchodu do ceskeho duchodu to prave nevim kdo by to za me platil.

Dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ve vztahu k Velké Británii platí, že výdělečná činnost v toto zemi není překážkou pro pobírání českého předčasného důchodu.

Na platby pojištění ve Velké Británii se musíte informovat u tamních institucí.