Hornický důchod a práce nad nárok

Otázka:

Dobrý den, prosím vás jsem narozen 9.12.1959. Od roku 1974-1987jsem pracoval v ve Vítkovických železárnách. od roku 1995-2005jsembyl i jako osoba samostatně výdělečně činná. V pracovním poměru sestálým pracovištěm v podzemí v OKD jsem byl od 1.4 1987, od 1.1.1993 do 31.12.2008 jsem odpracoval 2662směn a od 1.1.2009 790 směn, pracovní poměr jsem ukončil k 30.6.2016 z důvodu dlouhodobějších zdravotních potíži při výkonu fyzický náročného zaměstnání zhoršujícího můj zdravotní stav. O žádný důchod jsem zatím nepožádal. Jsem od března práce neschopen, po ukončení pracovní neschopnosti se zaregistruji na pracovním úřadě a budu hledat zaměstnání s menší fizickou zátěží. Je možné výši mého budoucího důchodu dalším zaměstnáním navýšit? Jak a o kolik? Nebo částka maximálního hornického důchodu je pevně stanovená, a nelze ji dále dalším zaměstnáním zvyšovat. Jaké jsou možnosti. Mám velké finanční závazky a odchodem do hornického důchodu by moje finanční možnosti byly nedostatečné. děkuji za odpověd

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Hornický důchod a práce nad nárok

Informace k tzv. práci nad nárok naleznete zde.

Horníci, kteří splní zákonem stanovené podmínky (podrobněji zde) budou mít nárok i na zákonem stanovený “hornický” výpočet důchodu. Mimo běžného výpočtu se tedy těmto žadatelům důchod počítá ještě v článku popsaným zvláštním způsobem – oba výpočty se porovnají a přizná se pro žadatele výhodnější varianta.

Prací nad nárok je myšlena výdělečná činnost, která je vykonávána v době po dosažení důchodového věku (klidně i sníženého za práci v hlubinném dole) bez pobírání důchodu. Pokud vám tedy bude snížen důchodový věk, o důchod si nepožádáte a bez pobírání důchodu budete i nadále pracovat, bude se vám váš “běžný” výpočet zvyšovat. Zvyšovat se však bude pouze “běžný” výpočet, nikoliv “zvláštní” (hornický).

Např.: Běžným výpočtem byste měl přiznán starobní důchod 12.000 Kč. Hornický důchod přiznaný v roce 2016 by činil 15.714 Kč. Pokud budete pracovat nad nárok, budete si touto prací zvyšovat částku 12.000 Kč (nikoliv 15.714 Kč). Časem byste samozřejmě dospěl ke zvýšení, které by “předehnalo” výši hornického důchodu, ale trvat to může v závislosti na skutečné výši vašeho důchodu i poměrně dlouho. Samozřejmě pokud by byl běžný výpočet vyšší než 15.714 Kč (platí pro letošní rok), důchod byste si prací nad nárok začal zvyšovat okamžitě.