Je krácení předčasného hornického důchodu trvalé?

Otázka:

Dobrý den , manžel ( ročník 1963) má odpracováno v hornictví 3300 směn a tudíž může jít do hornického důchodu 7 + 3 roky. Pokud by šel 7 + 2 roky do starobního důchodu, bude se tento důchod po 2 letech předčasného hornického důchodu znovu přepočítávat nebo zůstane trvale krácen?? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je krácení předčasného hornického důchodu trvalé?

Dočasně krácený předčasný starobní důchod již více než deset let neexistuje. Pokud je předčasný důchod pokrácen, je krácení trvalé a při dosažení důchodového věku se výše důchodu nemění. To platí i u “hornického důchodu”. Tento důchod má však i svůj specifický výpočet, který popisuji zde a za jistých okolností k žádnému krácení ani u předčasného důchodu nedojde.

Otázka doplněna:

Dobrý den , takže tomu rozumím tak, že tento předčasný hornický důchod se za dva roky, včetně valorizací, překlopí na důchod starobní.
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

To tomu rozumíte spatně – jak píši v první větě mé odpovědi: Dočasně krácený předčasný starobní důchod již více než deset let neexistuje. Pokud je dnes někomu přiznán předčasný důchod, při dosažení důchodového věku k žádné změně nedochází.

Pouze u výpočtu hornického důchodu za jistých okolností dochází k situaci, že ani předčasný starobní důchod není krácený, tj. vychází ve stejné výši, jako řádný starobní důchod.