Mohu do konce roku 2022 zažádat o předčasný důchod s využitím výpočtové zamítačky, aniž by to mělo vliv na moje podnikání?

Otázka:

Dobrý den,jsem OSVČ,jako hlavní činnost,řádný termín odchodu do důchodu červenec 2023.Mohu do konce roku 2022 zažádat o předčasný důchod s využitím výpočtové zamítačky aniž by to mělo vliv na moje podnikání? Stane se tak moje hlavní činnost automaticky činností vedlejší i když požádám o výplatu až k termínu řádného odchodu do důchodu? Mám příjmy výrazně vyšší než je limit pro vedlejší činnost a chtěl bych v podnikání dále pokračovat.Je nutné v takovém případě požádat o účast na platbě sociálního pojištění nebo vše běží nezměněno-to znamená s daňovým přiznáním standardní přehled OSVČ,doplatek a platba záloh podle příjmů?Děkuji za odpověď a zdravím.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu do konce roku 2022 zažádat o předčasný důchod s využitím výpočtové zamítačky, aniž by to mělo vliv na moje podnikání?

Ano, i OSVČ si může požádat o předčasný starobní důchod bez výplaty. SVČ budete vykonávat jako vedlejší, ale pokud máte daňový základ vyšší, než je rozhodná částka, stejně budete účasten pojištění povinně. Kdybyste měl příjmy menší, musel byste se k pojištění přihlásit (stačí při podání přehledu o příjmech a výdajích). Pokud ale máte příjem vyšší, nic se pro vás v zásadě nezmění.

Úpravu důchodu bude ve vašem případě možné provést až po podání přehledu za rok 2023, tj. v roce 2024.