Jsem dlouho na úřadu práce. Má smysl tam zůstávat?

Otázka:

Dobrý den, jsem ročník 1955, do důchodu bych měl jít v září 2018. Bohužel jsem už 3 roky nezaměstnaný. Pokud bych práci už nesehnal, šel bych do důchodu po 7. letech v evidenci úřadu práce nebo do předčasného po 4. letech na úřadu práce. Má nějaký význam pro výši důchodu setrvávat v evidenci pracovního úřadu až do řádného důchodu, nebo to nemá žádný vliv? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Jsem dlouho na úřadu práce. Má smysl tam zůstávat?

Jakým způsobem se hodnotí evidence na úřadu práce máme popsáno v článku úřad práce a důchod. Jak v článku zjistíte, vzhledem k vašemu věku a délce vaší evidence na úřadu práce, vám již žádná další doba pojištění z důvodu evidence nepřibude (příp. se již velmi brzy přiblížíte k této situaci – neznám přesná data, především dobu, po kterou jste pobíral hmotné zabezpečení). Jednoduše řečeno, do důchodu se vám bude hodnotit pouze doba pobírání hmotného zabezpečení a dále 3 roky bez podpory. Další evidence by pak již neměla vliv na výši důchodu.

Jediným důvodem (ve vztahu k důchodu), proč zůstávat v evidenci úřadu práce by mohla být situace, kdy byste si chtěl tuto dobu doplatit dobrovolným důchodovým pojištěním – bez udání důvodu lze totiž doplatit pouze jeden rok zpětně, ale evidence na úřadu práce (doba, která se vám již nehodnotí) se dá doplatit vždy.