Manžel půjde na Úřad práce a potom požádá o předčasný důchod. Je takovéto řešení možné?

Otázka:

Dobrý den, prosím o info. Manžel, ročník 1962 by chtěl dát výpověď ze zaměstnání, s tím, že půjde na Úřad práce a potom požádá o předčasný důchod. Je takovéto řešení možné? Víme, že bude na ÚP pobírat podporu 45% po celou dobu, tak jestli to ovlivní výši předčasného důchodu. Má průměrný výdělek 40000,- Kč. děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Manžel půjde na Úřad práce a potom požádá o předčasný důchod. Je takovéto řešení možné?

Ano, takový postup jistě možný je. V evidenci úřadu práce může být člověk stejně tak v 40 letech jako v 62 letech, tedy před přiznáním důchodu.

Výpočet starobního důchodu ovlivňuje získaná doba pojištění a získané vyměřovací základy (výdělky) z rozhodného období (od roku 1986). Evidence na úřadu práce s podporou se hodnotí pro výpočet důchodu jako tzv. náhradní doba pojištění v rozsahu 80 %. Dále je to vyloučená doba, tj. nezhoršuje průměr z ostatní výdělků.

Doba pojištění ovlivňuje výpočet důchodu tak, že se hodnotí celé roky pojištění. Např. pokud manžel získá 47 let 10 dní pojištění, je to totéž jako 47 let a 350 dní (stále se hodnotí 47 let). Vzhledem k hodnocení evidence na ÚP na 80 % záleží na tom, zda toto krácení při výpočtu doby, ovlivní získané celé roky pojištění. Není tedy možné obecně říci, zda 11 měsíců evidence na úřadu práce výpočet důchodu negativně ovlivní, protože záleží na tom, zda kvůli hodnocení této doby na 80 % (namísto 100% hodnocenému zaměstnání) manžel získá kratší dobu pojištění (méně celých let).