Úřad práce a invalidní důchod. Má invalidní důchodce výhody?

Otázka:

Dobrý den,

manžel nemůže už dlouho vzhledem k věku (1952) a zdravotnímu stavu sehnat práci.
Po celou dobu evidence na ÚP je současně invalidní II. stupně. Budou se mu v tomto případě pro stanovení důchodu započítávat všechny roky na ÚP nebo se i na částečně invalidní vztahují pouze ony 3 roky zpětně?

Do důchodu má manžel jít v listopadu 2014. Pokud by byl invalidní důchod vyšší než výpočet starobního důchodu, bude jej pak do 65 let pobírat již automaticky nebo bude dál průběžně zván na přezkoumávání invalidity?

Děkuji.

Odpověď:

Úřad práce a invalidní důchod. Má invalidní důchodce výhody?

Hodnocení evidence na úřadu práce pro výpočet důchodu popsané v tomto článku, se vztahuje na všechny občany bez rozdílu a v zákoně není uvedena žádná výhoda pro poživatele invalidních důchodů. Vašemu manželovi se tedy bude hodnotit pouze doba, po kterou pobíral podporu v nezaměstnanosti a dále maximálně tři roky bez pobírání podpory.

Zda bude ještě muset docházet na kontrolní lékařské prohlídky závisí na rozhodnutí lékaře LPS. Obecně se u osob ve věku odchodu do starobního důchodu již kontroly neprovádí, ale je to odvislé od druhu postižení a vše má v rukou posudkový lékař.