Mám ukončit pracovní neschopnost, a založit novou, ale můj ošetřující lékař to odmítl

Otázka:

Dobrý den,
obracím na Vás o radu v mé situaci.
Od 16.4. 2019 jsem v pracovní neschopnosti, která stále trvá. Moje pracovní neschopnost je pro nepříznivý stav ruky po operaci karpálního tunelu.
Protože mám od svých 4 let po oboustranném zánětu středního ucha značnou sluchovou ztrátu, tak jsem v průběhu neschopnosti využila čas a požádala jsem o invalidní důchod, kde hlavní diagnoza byla ztráta sluchu.
Tato ztráta sluchu však nesouvisí s mojí pracovní neschopností. Byl mi přiznán invalidní důchod 1. stupně kvůli ztrátě sluchu od 20.9.2019 a od tohoto data mi PSSZ přestala vyplácet nemocenské dávky. Když jsem se informovala na PSSZ, tak mi bylo řečeno že zákoník nerozlišuje diagnozy a že jsem si měla požádat o invalidní důchod až po ukončení neschopnosti. Jenže v té době jsem netušila, že se moje nemocenská protáhne
Prosím, poraďte mi jestli mám nějakou možnost dožádat nemocenské dávky. Rada z PSSZ byla, že si mám ukončit pracovní neschopnost, a založit novou,ale můj ošetřující lékař to odmítl.
Takže jsem bez finančních prostředku.
Děkuji Vám velice za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám ukončit pracovní neschopnost, a založit novou, ale můj ošetřující lékař to odmítl

Rada z PSSZ byla správná a stejně tak byl v pořádku i postup PSSZ. Po 30 dnech od jednání na LPS, kdy je třeba neschopenku ukončit, jste mohla být uznána dočasně práce neschopnou s novou než dosavadní diagnózou a nemocenskou jste mohla pobírat dál (postup vysvětluji zde). Tím, že vám ošetřující lékař neschopenku neukončil, nejenže porušil ust. § 59 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb., ale především vám nesmyslně zavřel možnost v pokračování právě s jinou diagnózou. Z mého pohledu šanci na zpětné doplacení nemocenského nemáte.