Invalidní důchod a nemocenská na jinou diagnózu

Otázka:

Dobrý den, snažila jsem se najít zde odpověď na mou otázku, ale nenašla jsem jí. Mám neschopenku a byl mi přiznán invalidní důchod 1. stupně na jinou diagnózu. Je možný souběh invalidního důchodu i pracovní neschopnosti? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Invalidní důchod a nemocenská na jinou diagnózu

Nevím, zda vám byl invalidní důchod prvního stupně přiznán nyní nově, nebo již invalidní důchod nějakou dobu pobíráte. Jestliže již invalidní důchod nějakou dobu pobíráte (dočasná pracovní neschopnost vznikla po přiznání invalidního důchodu), není v pobírání nemocenských dávek žádný problém – jak dlouho můžete zůstat v dočasné pracovní neschopnosti (tj. jaká je podpůrčí doba invalidního důchodce), jsem popisoval zde. Diagnóza v tomto případě nehraje žádnou roli.

Je-li vaše situace taková, že jste byla v dočasné pracovní neschopnosti a byl vám přiznán invalidní důchod s datem vzniku invalidity spadajícím do doby dočasné pracovní neschopnosti, měl by váš ošetřující lékař nemocenskou ukončit 30 dní po dni, ve kterém jste byla uznána invalidní (den jednání na lékařské posudkové službě). V případě, že jste v současnosti nemocná s jinou diagnózou, než na jakou vám byl přiznán invalidní důchod, je možné, aby dočasná pracovní neschopnost pokračovala dále. Vše vám ale doporučuji konzultovat s nemocenským oddělením na OSSZ, která vám nemocenskou vyplácí.