Lze v námitce požadovat změnu data přiznání důchodu?

Otázka:

Dobrý den, je mi 20 let a nedávno mi byl přiznán invalidní důchod 3. stupně. Mám vrozenou vývojovou vadu (ruce, pravá noha). Důchod mi byl přiznán od 21. 2. 2013, kdy jsem postoupila zdravotní prohlídku u posudkového lékaře. Řekl mi i napsal do posudkové zprávy, že i když mám vrozenou vadu, tak den vzniku invalidity je ode dne, kdy jsem ukončila studium (listopad 2012) a možná mi ho přiznají od 18ti let. Před týdnem mi přišlo rozhodnutí, že den vzniku invalidity je 21. 2. 2013 tedy den, kdy jsem byla na posudkové prohlídce. Mám nějakou šanci o dřívější doplatek důchodu, když se odvolám? Mám vrozenou a trvalou vadu a jsem schopná výdělečné činnosti jen za zcela mimořádných podmínek a dříve jsem nic nepobírala. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Lze v námitce požadovat změnu data přiznání důchodu?

Jsem trochu zmatený z toho, že vám lékař sdělil, že datum vzniku invalidity stanovil na listopad 2012 a důchod vám byl přiznán od února 2013. Tak by to určitě nemělo být a důchod byste měla mít přiznaný od data vzniku invalidity (jestliže jste nebyla v dočasné pracovní neschopnosti – na neschopence). Zkontrolujte prosím ještě jednou posudek o invaliditě, který jste dostala od posudkového lékaře.

Jestliže se jedná o vrozenou vadu a svoje postižení doložíte dřívějšími lékařskými nálezy (pokud je již posudkový lékař neměl), myslím, že máte docela velkou šanci na změnu data přiznání důchodu a doplatek za delší dobu (vše však záleží na posouzení námitkovým lékařem). Postup při podávání námitek máme popsaný zde. Do námitky výslovně uveďte, že požadujete změnu data přiznání důchodu na dřívější datum.