Datum vzniku invalidity a platnost posudku bez dalších kontrol

Otázka:

Dobrý den, je mi 26 let a mám dvě děti 6 let a 2 roky. Dne 31.5.2016 jsem si byla požádat o ID. Dnes 22.8.2016 mi přišel posudek o invaliditě, kde lékař stanovil 2. stupeň a to natrvalo. Cituji ” kontrolní lékařsko-posudkovou kontrolu již nestanovuji, platnost určuji trvale, protože se jedná o chronické postižení stacionárního charakteru, kde již nelze předpokládat takové zlepšení poruchy, aby vedlo ke zvýšení pracovního potencionálu.”. Mám od narození vrozenou vývojovou vadu horních i dolních končetin. Tento stav je od narození pořád stejný nic se nezměnilo a bohužel ani změnit nedá. Jde mi o to, že jsem počítala s tím, že se budu muset k p. doktorovi dostavit a chtěla jsem s ním hlavně mluvit o datumu vzniku invalidity. Jenže se tak nestalo. Vím že můžu po doručení rozsudku podat námitku jen nevím jak by to mělo přibližně vypadat. Zajímalo by mne také jestli to má vůbec smysl žádat o přiznání ID 5 let zpětně a jestli pak po přezkoumání mi duchod zamítnou. Předem děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Datum vzniku invalidity a platnost posudku bez dalších kontrol

Důležité je pro vás datum vzniku invalidity, o kterém ale nepíšete. Uvádíte, že vás v posudku o invaliditě posudkový lékař informoval, že již nebude provádět další kontroly zdravotního stavu (vzhledem k charakteru postižení), ale to nemá souvislost s datem vzniku invalidity. Na posudku o invaliditě je tedy třeba zkontrolovat “den vzniku invalidity”.

Jestliže nebudete s datem vzniku invalidity souhlasit, doporučuji proti rozhodnutí ČSSZ podat námitku. Informace o možnosti podat námitku naleznete zde.