Lze úřad práce doplatit jednorázově?

Otázka:

Dobrý den,
prosím Vás o radu ohledně invalidního důchodu. Bratr je uznán invalidním 1.st ovšem bez nároku na výplatu důchodu, vzhledem k tomu, že nesplňuje potřebnou dobu pojištění. Potřebuje mít splněno 5 let (věk 35let). Vzhledem k psychickým problémům je dlouhodobě nezaměstnaný a je tedy veden na ÚP ( za posledních 10let je to 9 let). Jaká doba na ÚP se započítávává do potřebné doby pojištění? Domnívám se , že je to pouze 1 rok a zbylé 4 roky by si tedy musel doplatit přihlášením k dobrovolnému důchodovému pojištění? Musí se tato částka hradit po celou dobu v měsíčních částkách po dobu 4 let, tak aby mu vznikl nárok na výplatu důchodu? Nebo je možnost celkové doplacení požadované částky? Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Lze úřad práce doplatit jednorázově?

v jakém rozsahu se hodnotí evidence na úřadu práce máme uvedeno zde:

https://www.naseduchody.cz/clanek_54-urad-prace-duchod.html

Pokud váš bratr v posledních deseti letech nepracoval, ani nebral podporu v nezaměstnanosti, získal skutečně pouze jeden rok pojištění.

Možnosti doplacení zase popisuje tento článek:

https://www.naseduchody.cz/chybejici-doba-pojisteni.html

Dobu evidence na úřadu práce, která se již pro nárok na invalidní důchod nehodnotí, lze doplatit jednorázově. Přesnou dobu, která vašemu bratru chybí vám sdělí na vaší OSSZ (počítá se i případná doba na ÚP při pobírání podpory; pokud byl 9 let z 10 na ÚP, mohl být další rok pojištěný atd.). Upozorňuji, že i přes doplacení pojištění se výše důchodu bude velmi pravděpodobně blížit jeho minimální výši (letos je minimum 3.170 Kč).