Proč nejde vypočítat doba doplacení při evidenci na ÚP?

Otázka:

Dobrý den, prosím Vás o informaci. Byl mi přiznán ID 1 stupně a nesplnil jsem dobu pojištění 5 let, chybí mi 9 měsíců. Byl jsem sepsat na Ossz žádost o doplacení doby pojištění jedná se o částku 22500,-kč a nyní jsem veden v evidenci UP a pobírám podporu v nezaměstnanosti. Na Ossz mi úřednice sdělila, že se musím k určitému datu odhlásit donést na Ossz ukončení z UP a poté mi paní pošle na email platební údaje k doplacení doby pojištění. K 15.10. jdu ukončit evidenci a 16 nastupuji do nové práce, můj dotaz je do kdy musím tu dobu pojištění doplatit zda má Čssz nějaký termín, tak jako na sepsání žádosti o doplacení doby pojištění bylo to 30 dní od převzetí dopisu. A zda mi po doplacení určitě vznikne výplata důchodu? Poslední otázka, proč nejde vypočítat doba doplacení při evidenci na ÚP? Chtěl jsem doplatit okamžitě ještě před nástupem do zaměstnání ale paní mi sdělila, že to nelze.. Děkuji za odpověď na moje otázky. Krásný den, přeji…

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Proč nejde vypočítat doba doplacení při evidenci na ÚP?

Není pravdou, že byste se kvůli doplacení musel odhlásit z evidence úřadu práce. Naopak pokud nyní pobíráte podporu, je to zcela zbytečné, protože současná evidence vám na začátku rozhodného období nemůže uškodit (nestane se, že by vám současná evidence “ukrajovala” dobu hodnocenou na začátku). To co vám paní na OSSZ řekla, není pravda.

Čím dříve dobu doplatíte, tím lépe pro vás, protože ode dne připsání finančních prostředku na účet OSSZ vám bude důchod přiznán. Pokud se k dobrovolnému důchodovému pojištění přihlásíte po 30 dnech od obdržení rozhodnutí, je třeba uplatnit novou žádosti o invalidní důchod. Pokud by to bylo do 30 dnů, nová žádost se sepisovat nemusí, ale na OSSZ by s vámi sepsali formulář “doložení nových skutečností”.