Od r. 1982 žiji v Německu. Kolik dostanu invalidní důchod z ČR?

Otázka:

Jmenuji se Eva nar. 22.01.1957. ( 2 deti) Od roku 1982 ziji v Nemecku. Od 01.05.2015 dostanu EU Rente ( Invalidni duchod , zde mam 50%).Delala jsem 2-lete studium “Osetrovatelka”a po skole pracovala od 2. poloviny roku 1974 az do 31.12.1981 jako laborantka. Ty platy byly drive velmi nizke. Neodvazuji se ani odhadovat, co byl muj hruby plat! ( V podniku jsem delala interni kvalifikaci, abych nabyla vyssiho platu) Bohuzel ja mam jen potvrzeni z byvaleho podniku, ze jsem tam pracovala jako laborantka. Moje otazka je; “s jak vysokym invalidnim duchodem bych mohla pocitat”? Neco jsem vycetla o “zakladnim duchode ” ( 2400 Kc) plus ty odpracovane roky.

Mozna, ze na moji otazku nebudete mit odpoved, presto ” predem dekuji ”
s pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Od r. 1982 žiji v Německu. Kolik dostanu invalidní důchod z ČR?

Výpočet invalidního důchodu je poměrně složitý, a pokud do něj ještě vstupuje tzv. mezinárodní prvek, situace se dále komplikuje. I kdybyste znala svoje tehdejší výdělky, odhad výše invalidního důchodu by byl velmi složitý.

Pokud budete podle český předpisů uznána invalidní a s přihlédnutím k dobám zaměstnání v Německu vám vznikne nárok na invalidní důchod z ČR, bude vám přiznán tzv. “dílčí” invalidní důchod (neplést si s částečným invalidním důchodem). “Dílčí” se tomuto důchodu říká proto, že se vám spočítá invalidní důchod v plné výši (německé doby pojištění jako české) a poté vám bude přiznán “díl”, který bude odpovídat části české doby pojištění (teď trochu zjednodušuji, protože do hry vstupuje i tzv. dopočtená doba, ale princip je takový). Např. pokud by vám byl spočítán invalidní důchod II. stupně v plné výši 6.000 Kč a pokud byste v Česku získala pětinu celkové doby a v Německu 4/5, byl by vám důchod přiznán ve výši 6.000 / 5, tj. 1.200 Kč (opět je to zjednodušené vysvětlení). Dílčí se i základní výměra důchodu, o které píšete (2.400 Kč).

Odhadnout cokoliv v tomto případě je téměř nemožné, protože ještě ani nevíme, zda a příp. v jakém stupni budete uznána invalidní. Předpokládám však, že I. a II. stupeň invalidity by se mohl pohybovat okolo 1.000 až 1.500, III. stupeň by se mohl pohybovat v nižších jednotkách tisíců korun. Vařím však naprosto “z vody”.