POZOR, UVEDENÁ ODPOVĚĎ NENÍ SPRÁVNÁ. DOČASNÁ PRACOVNÍ NESCHOPNOST ANI NEPLACENÉ VOLNO PRO SNÍŽENÍ KRÁCENÍ A ZÍSKÁNÍ DALŠÍ DOBY POJIŠTĚNÍ PŘED DOSAŽENÍM DŮCHOD VĚKU NEVADÍ.
Otázka:
Dobrý den,
zaujala mě Vaše odpověď na položený dotaz k výpočtové zamítačce zde:
https://poradna.naseduchody.cz/priznani-duchodu-bez-vyplaty-na-prelomu-let-2020-a-2021/
Z čeho prosím vycházíte, když tvrdíte následující: „Jestliže byste ale jen jediný den odmarodil nebo měl neplacené volno, krácení se už nikdy nezbavíte.“ Nemohu proto najít zákonnou oporu. Děkuji za vysvětlení.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Kde je v zákoně, že se při zvýšení předčasného důchodu nepočítá nemoc?
§ 36 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. říká:
Výše procentní výměry starobního důchodu stanovená podle odstavce 1 se pojištěnci, který po vzniku nároku na tento důchod do dosažení důchodového věku vykonával výdělečnou činnost a nepobíral přitom starobní důchod ani invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, přepočte po skončení této výdělečné činnosti na žádost tak, že se doba této výdělečné činnosti po dni, od kterého byl přiznán starobní důchod, přičte k době pojištění získané do vzniku nároku na tento důchod a současně se o tuto dobu zkrátí doba, za kterou se snižovala výše procentní výměry starobního důchodu podle odstavce 1. Pro zvýšení procentní výměry za dobu výdělečné činnosti vykonávané po dosažení důchodového věku platí ustanovení § 34 odst. 2 až 4 obdobně.
V § 34 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. je pak uvedeno:
Výše procentní výměry starobního důchodu stanovená podle odstavce 1 se zvyšuje pojištěnci, který splnil podmínky nároku na starobní důchod podle § 29 odst. 1 nebo § 29 odst. 3 písm. a) a po vzniku nároku na tento důchod vykonával výdělečnou činnost a nepobíral přitom starobní důchod ani invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, za každých 90 kalendářních dnů této výdělečné činnosti o 1,5 % výpočtového základu. Doba kratší než 90 kalendářních dnů, která nebyla zhodnocena podle předchozí věty jako doba pojištění, se přičte k době pojištění získané do vzniku nároku na starobní důchod, pokud se tak získá celý rok doby pojištění, a to v rozsahu potřebném pro toto přičtení; na žádost pojištěnce se procentní výměra starobního důchodu nezvýší podle věty první a doba výdělečné činnosti uvedená ve větě první se přičte k době pojištění získané do vzniku nároku na tento důchod, a to v rozsahu uvedeném v žádosti pojištěnce. Za výkon výdělečné činnosti se pro účely zvýšení procentní výměry starobního důchodu nepovažují doby pracovního volna bez náhrady příjmu a neomluvené nepřítomnosti v práci a doby uvedené v § 16 odst. 4 větě druhé písm. a)
§ 16 odst. 4 písm. a) zákona č. 155/1995 Sb. je doba trvání dočasné pracovní neschopnosti.
Krácení je možné „odmazat“ pouze výdělečnou činností vykonanou v daném časovém úseku. I jeden den dočasné pracovní neschopnosti, neplaceného volna, příp. neomluvené absence pak způsobí, že v daném časovém úseku nemůžete odpracovat potřebný počet dní.