Jsem narozen březen 1963 a nevím, zda by pro mě bylo výhodné podat žádost o předčasný důchod bez výplaty

Otázka:

Dobrý den. Vypadáte jako jediná osoba v ČR která této problematice opravdu rozumí. Rád bych s vámi zkonzultoval žádost o předčasný důchod bez výplaty. Jsem narozen březen 1963 a nevím zda by pro mě bylo výhodné podat žádost o předčasný důchod bez výplaty a zda termín podání žádosti do konce srpna 2023 o kterém se hovoří má praktický význam. Rád bych nadále pracoval až do řádného důchodu ale nevím jestli se mi to podaří. Prostředí firmy kde pracuji je hodně dynamické a v současnosti jsem tam již nejstarší. Děkuji moc.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem narozen březen 1963 a nevím, zda by pro mě bylo výhodné podat žádost o předčasný důchod bez výplaty

Podrobně se tématu (ne)přiznání předčasného důchodu v tomto článku. Vysvětluji v něm, v jakých situacích má smysl žádat o předčasný důchod bez výplaty a pokud nemáte v úmyslu přiznání předčasného důchodu v roce 2024, vychází mi, že postup s odloženou výplatou nebude vhodný. Samozřejmě riziko, že byste mohl v zaměstnání nečekaně skončit musíte zvážit sám.

Já jsem na 100 % přesvědčen, že postup s odloženou výplatou předčasného důchodu mezi lety 2023 a 2027 nebude výhodný a výpočet roku 2027 bude daleko lepší. I MPSV dokonce předpokládá, že do cca roku 2030 poroste pouze základní výměra důchodu (pro všechny důchodce stejná) a pak bude platit, že výpočet nového roku bude lepší než výpočet roku starého po valorizaci. Růst základní výměry se totiž plně propíše i do výpočtu nového roku, který ale navíc „získá“ i lepší přepočítací koeficienty a redukční hranice.

Nyní doporučuji do konce srpna 2023 na OSSZ sepsat „Uplatnění nároku na dávku  důchodového pojištění„. Díky tomuto formuláři budete moci do šesti měsíců od uplatnění příp. sepsat žádost o předčasný důchod za stávajících podmínek, tj. získáte dalšího půl roku na rozmyšlenou, kdy budu již přesně znát výpočet roku 2024 a vy možná budete vědět více o vašem dalším za městnání. Tímto formulářem se k ničemu nezavazujete, příp. se nevyužije.