Jsem narozen březen 1963 do řádného důchodu bych měl jít v listopadu 2027

Otázka:

Vážený pane Mařík.
Moc bych Vás poprosil o konzultaci. Ohledně předčasného důchodu bez výplaty. Jsem narozen březen 1963 do řádného důchodu bych měl jít v listopadu 2027.
Na základě vaší rady jsem přes datovou schránku před změnou podmínek požádal formulářem o sepsaní žádosti předčasného důchodu. Termín na sepsaní řádné žádosti mi stanovili na 9 ledna. Nadále jsem zaměstnán na plný úvazek. Pracuji v mezinárodní firmě kde je vše hodně dynamické. Tipuju svoje šance pracovat 4 roky do řádného důchodu tak na 50%. Řeším tedy dilema zda požádat o předčasný důchod bez výplaty a dále pracovat dokud to půjde nebo nedělat nic a termín zrušit a doufat že vydržím v práci ještě 4 roky.
Problém je pokud by mě například zaměstnavatel ukončil pracovní poměr za dva roky a nepodal bych žádost o předčasný důchod bez výplaty, nemohl bych pak požádat o předčasný důchod protože nebudu mít odpracováno 40 let. Prosím tedy o radu. Chápu z vašeho minulého komentáře, že je asi lepší pracovat bez žádosti o předčasný důchod. Chtěl bych ale pochopit jak velký rozdíl by mohl být pro tyto dvě alternativy. Podle důchodové kalkulačky mi vychází velmi slušný důchod. Nechápu tedy jestli rozdíl může být 500kč nebo 5000Kč.
Podotázka 1 – V případě že bych se rozhodl a nastoupil do předčasného důchodu bez výplaty – Musím to oznámit svému zaměstnavateli? Změní se něco při výpočtu mých daní a odvodů v zaměstnání?
Podotázka 2 – Máme 2 děti. Moje manželka se nekvalifikuje na řádný důchod. Měl bych při podaní žádosti o předčasný důchod bez výplaty podat také žádost o příspěvek 500Kc na dítě? – Nemá to moc logiku, ale abych to neopomenul.
Moc děkuji za Váš názor. Chápu že nemůžete dát zaručené odpovědi. Nicméně si myslím že této problematice rozumíte jako málokdo v české republice a Vaší rady bych si velmi vážil.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem narozen březen 1963 do řádného důchodu bych měl jít v listopadu 2027

Jak správně píšete, obecně bych se spíše přikláněl k variantě o důchod nyní nežádat, co nejdéle pracovat a poté příp. využít i evidenci na úřadu práce a pobírat podporu (která u odložené výplaty nemá moc smysl). Nicméně zásadní informací ve vašem případě je, že nebudete mít potřebnou dobu pojištění pro přiznání předčasného důchodu za nových podmínek (40 let; Jste si tím jistý?). Pak bych asi neriskovat, že např. za dva roky v zaměstnání skončíte, poté vyberete 11 měsíců podpory na úřadu práce a na přiznání důchodu bude muset ještě další rok čekat.

Rozdíl se těžko odhaduje (musel bych znát valorizace v dalších letech a informaci o růstu mezd v Česku v dalších letech, navíc jsou plánovány další změny). Výpočet roku 2024 je (bez přihlédnutí ke změnám v krácení předčasných důchodů) výhodnější o cca 700 až 900 Kč. V dalších letech předpokládám, že toto bude pokračovat, i když rozdíly bych očekával menší. Rozdíl ve prospěch výpočtu roku 2027 pak může být např. 2 000 až 2 500 Kč. Ale uvidíme, je to trochu věštění a mohu se i dost mýlit. Pokud bych se mýlil, přepokládám, že rozdíl bude spíše menší (jsem možná moc optimistický s novými výpočty).

Zaměstnavatel se o vaší žádosti dozví od OSSZ (PSSZ), protože po něm bude vyžadováno vyplnění „potvrzení zaměstnavatele“ a odeslání evidenčního listu důchodového pojištění.

O výchovné si požádat můžete – je třeba tak učinit spolu s žádostí o důchod. Je třeba prohlásit, že jste o děti pečoval v největším rozsahu a vaše manželka pak musí s tímto vyslovit souhlas.