Manžel je narozen 30. 4. 1963 a rád by odešel do předdůchodu

Otázka:

Předdůchod. Manžel měsíčně spoří na penzijním od roku 1990 spoří. Ne však na důchodovém pilíři, ale u ALLIANZ. Tam by musel požádat, že chce změnit, aby mohl odejít do předdůchodu a čerpat od nich své naspořené peníze formou předůchodu do doby řádného starobního důchodu. Je to částka dost vysoká,, případně by si mohl i jednorázově doplatit? Je řemeslník a už je hodně unavený. Je narozen 30.4.1963 a rád by odešel do předdůchodu. Našla jsem na předůchodové kalkulačce, že by mohl již letos 30.12.2022. Je to reálné? Nebo musí čekat až do 30.4.2023, kdy mu bude 60 let? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Manžel je narozen 30. 4. 1963 a rád by odešel do předdůchodu

Všechny základní informace o předdůchodu, včetně kalkulačky, která vám spočítá, kdy je nejdříve možné zahájit výplatu předdůchodu, mám zveřejněny na základní stránce o předdůchodu. Reálné je zahájení výplaty předdůchodu od ledna 2023.

Nerozumím větě „Ne však na důchodovém pilíři, ale u ALLIANZ.“ Allianz má také svou penzijní společnost a transformované („staré“) i účastnické („nové“) fondy jsou součástí III. pilíře. Pokud váš manžel spoří ve starých fondech, je pro výplatu předdůchodu nutné převést „penzijko“ do fondů nových. To vám zařídí v Allianz.

V případě, že by nedostačovala finanční částka, je možné potřebnou část dodatečně doplatit.