Pokud si o starobní důchod požádám dopředu, ČSSZ neví, že bude pojištěn

Otázka:

Dobrý den,
jsem zaměstnanec a mám v úmyslu požádat o starobní důchod k 15.5.2020, kdy mi na něj vznikne nárok. Pokud žádost o důchod podám např. 20.2.2020, jak bude dopočítána doba pojištění od 20..2020 do 14.5.2020? ČSSZ dopředu neví, že budu pojištěn až do 14.5.2020. Nebudou mi pro hodnocení doby pojištění při výpočtu důchodu tyto dny chybět?
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud si o starobní důchod požádám dopředu, ČSSZ neví, že bude pojištěn

ČSSZ při výpočtu důchodu “dopředu”, tj. před datem přiznání sice neví, že budete pojištěn až do dne přiznání starobního důchodu, nicméně tuto dobu vám zhodnotí. Od zaměstnavatele bude mít v tu dobu potvrzení o trvání zaměstnání, příp. o jeho skončení k určitému datu.

Pokud by změnily rozhodné skutečnosti, máte povinnost změnu ČSSZ nahlásit – § 50 odst. 1 zákona č. 582/1991 Sb.