Již mám odpracované roky na důchod. Když dále nebudu pracovat, nebude to mít vliv na výši starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den, obracím se na Vás ještě s jedním dotazem. Nechala jsem si zaslat důchodový list, mám odpracováno 39 let, tudíž již splněny počet roku na nárok na důchod. Chci se zeptat, dostala jsem nabídku odjet na delší čas do Itálie, kde bych byla u své neteře, podotýkám, že ne na práci, spíš na rekonvalescenci po těžkém období. Musím být přihlášena na ÚP, nebo si mohu platit pojištění sama a v klidu odjet? Na můj důchod by už to nemělo mít vliv, myslím si. Děkuji a zdravím.

Odpověď:

Již mám odpracované roky na důchod. Když dále nebudu pracovat, nebude to mít vliv na výši starobního důchodu?

Na informativním osobním listu důchodového pojištění (IOLDP) je uveden prostý součet všech dob na něm uvedených. Nejedná o spočítanou dobu pojištění pro výpočet důchodu nebo pro nárok na něj – z této informace tedy nelze se stoprocentní jistotou říci, že jste již získala potřebnou dobu pojištění nebo kolik let pojištění budete mít zhodnoceno pro výpočet důchodu (některé doby jako např. studium nebo evidence na úřadu práce se hodnotí omezeně, i když jsou na IOLDP uvedeny všechny).

I v případě, že jste již získala dobu pojištění potřebnou pro vznik nároku na starobní důchod, není pravda, že by získání další doby pojištění nebylo důležité. Výši důchod ovlivňují vyměřovací základy (výdělky) v rozhodném období (od r. 1986) a počet získaných let pojištění. Při výpočtu důchodu je pak rozdíl, zda se počítá za 39 let pojištění nebo např. 44 let. Výši důchodu by dále negativně ovlivnilo to, že ze získaných vyměřovacích základů se počítá průměr přepočítaný na současnou hodnotu peněz. Pokud nebudete mít žádné výdělky a budete v zahraničí bez pojištění, bude se vám počítat 0 (nula) a to vám zhorší průměr z předchozích výdělků. Vaše domněnka, že v případě, že již splňujete podmínku potřebné doby pojištění, není další doba pro výši důchodu důležitá, je tedy chybná.

Sociální pojištění si v případě odjezdu do zahraničí platit nemusíte, ale je třeba počítat s výše uvedenými důsledky (článek o možnosti placení dobrovolného důchodového pojištění máme zde). Co se týče zdravotního pojištění váš musím odkázat na vaši zdravotní pojišťovnu – zdravotní pojištění není téma, kterým bych se zabýval.