Pokud ukončím zaměstnání o dva měsíce dříve a termín pro výplatu důchodu nebudu měnit, jaký to bude mít vliv?

Otázka:

Dobrý den, k 31.12.2022 jsem požádal o předčasný starobní důchod s odloženou výplatou do 4.8.2023, kdy mi vznikne nárok na řádný starobní důchod. Pokud ukončím zaměstnání o dva měsíce dříve a termín pro výplatu důchodu nebudu měnit, jaký to bude mít vliv na výši mého starobního důchodu? Za období dvou měsíců tedy nebude odvedeno sociální pojištění. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud ukončím zaměstnání o dva měsíce dříve a termín pro výplatu důchodu nebudu měnit, jaký to bude mít vliv?

Nezměnit datum přiznání výplaty důchodu v takovém případě by byla hloupost. Výši předčasného důchodu přiznaného bez výplaty ovlivní pouze výdělečná činnost a pokud ji ukončíte, tak se vám již důchod zvyšovat nebude (nebude se vám snižovat krácení, ani nebudete získávat další dobu pojištění). Nedává smysl čekat na stále stejně vysoký důchod a nepobírat ho.

Pokud skončíte výdělečnou činnost dva měsíce před dosažením důchodového věku, zůstane vám jedno krácení (0,9 % výpočtového základu), což může být částka 150 až 200 Kč. Dále záleží na tom, zda byste nezískal další celý rok doby pojištění, což by výši důchodu ovlivnilo dalšími 300 až 350 Kč (v průměru).