Když nebudu mít odpracované roky, nebudu mít od 65 let ani invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den, jsem žena s jedním dítětem, rok narození 1958. Pobírám inv.důchod 1.stupně.
Zjistila jsem že v 65.letech inv. důchod se přestane vyplácet ,ale já v té době nebudu mít ještě nárok na starobní důchod protože nemám odpracováno 35 let. Budu mít cca 28let.Chci se zeptat zda mi tento důchod bude prodloužen než dostanu starobní, nebo v té době po 65 letech budu bez jakéhokoliv důchodu. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Když nebudu mít odpracované roky, nebudu mít od 65 let ani invalidní důchod?

V 65 letech dojde pouze k “přejmenování” invalidního důchodu na starobní, který bude nadále vyplácen v dosavadní výši – § 61a zákona č. 155/1995 Sb. Od 65 let tedy nebudete bez důchodu, protože budete pobírat starobní důchod ve výši invalidního.

Výše uvedený starobní důchod (§ 61a) nebrání v přiznání “přepočítaného” starobního důchodu (§ 29), až získáte potřebnou dobu pojištění.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověd a ještě prosím o doplňující otázku, zda musím v těch 65 letech žádat o tu změnu inv. důchodu na starobní,nebo se to automaticky převede. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, v 65 letech žádat nemusíte. ČSSZ provede změnu automaticky.