Bude se můj důchod počítat z odpracovaných 35 let? Nebo se tam bude zahrnovat i doba, kdy nebudu zaměstnaná?

Otázka:

Dobrý den, chci se zeptat. Zhruba za rok budu mít odpracováno 35 let. Chtěla bych ukončit práci. Ale nechci se zaregistrovat na úřadu práce. Budu si platit zdravotní pojištění. Vím, že o předčasný důchod si mohu zažádat nejdříve až mi bude 60 let. Nyní je mi 52. Mohu to tedy takto udělat? Úspory mám a mám manžela který souhlasí s tím že budeme žít z jeho platu. Bude se můj důchod později počítat z těch mých odpracovaných 35 let? Nebo se tam bude zahrnovat i doba kdy nebudu zaměstnaná? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Bude se můj důchod počítat z odpracovaných 35 let? Nebo se tam bude zahrnovat i doba, kdy nebudu zaměstnaná?

Povinnost pracovat byla zrušena už před více než třiceti lety, takže samozřejmě pokud už být zaměstnaná nechcete a budete si sama platit zdravotní pojištění, pak to udělat můžete.

Starobní důchod se počítá ze získaných let pojištění a z vyměřovacích základů (výdělků) z tzv. rozhodného období. Pokud už nebudete dále pojištěná, ovlivníte negativně výpočet důchodu jak získáním kratší doby pojištění, tak i „nulovými“ vyměřovacími základy, které způsobí zhoršení průměru z vyměřovacích základů z předchozích zaměstnání (nižší osobní vyměřovací základ – OVZ).

Otázka doplněna:

Děkuji z odpověď. Jestli to dobře chápu, tak pokud přestanu pracovat , nebudu evidovaná na úřadu práce a nebudu si platit sociální pojištění. Tak výpočet mého důchodu se bude počítat jen z mých odpracovaných 35 let. Doba do mých 60 let po kterou budu bez práce a bez sociálního pojištění se do výpočtu důchodu nezapočte.Je to tak?
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Doba po kterou nebudete pojištěná se vám při výpočtu důchodu nemůže zhodnotit jako doba pojištění. Stejně tak se vám nebudou hodnotit žádné vyměřovací základy ani vyloučená doba. Jak jsem vysvětloval výše, tímto postupem si zhoršíte výpočet starobního důchodu hned dvakrát – získáte kratší dobu pojištění (= nižší důchod), nezískáte další vyměřovací základy (= ještě nižší důchod).