Pobírám invalidní důchod 1. stupně. Mohu pracovat na procenta?

Otázka:

Dobrý den, pobírám invalidní důchod 1. stupně a současně pracuji na zkrácený úvazek u firmy, kde je důchod pro zaměstnání podmínkou. V srpnu 2022 splním podmínky odchodu do starobního důchodu. Ten bude každopádně nižší než mám příjem nyní. Lze pracovat i nadále a nepožádat o starobní důchod? Bude mi stále vyplácen invalidní důchod?Jednalo by se o práci na procenta? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám invalidní důchod 1. stupně. Mohu pracovat na procenta?

Ano, poživatel invalidního důchodu pro invaliditu I. nebo II. stupně může pracovat na procenta stejným způsobem jako občan, který žádný důchod nepobírá. Starobní důchod se vám tedy bude zvyšovat o 1,5 % výpočtového základu za každých 90 dní této činnosti (stejně jako “nedůchodci”). Invalidní důchod vám bude vyplácen to té doby, dokud vám nebude přiznán starobní důchod. V 65 letech se vám invalidní důchod “přejmenuje” na starobní, což vám ale nebrání dále pracovat na procenta (jde o jiný druh starobního důchodu dle § 61a zákona č. 155/1995 Sb. oproti “běžnému” starobnímu důchodu dle § 29 zákona č. 155/1995 Sb.)