Je vůbec možné snížit důchod rovnou o dva stupně?

Otázka:

Dobrý den, od roku 2017 jsem byla v plném invalidním důchodu. V listopadu 2021 mi ho snížili na II. stupeň a já podala proti rozhodnutí námitku. Posudková lékařka mi v rámci námitky snížila důchod na I. stupeň. Je vůbec možné snížit důchod rovnou o dva stupně? Můj ošetřující lékař ve své zprávě uvádí, že pracovní zařazení je naprosto vyloučené. Diagnóza je: sociální fobie, panická porucha, periodická depresivní porucha, současná fáze středně těžká se somatickými příznaky, Neorganická nespavost. Prý mi zbývá pouze podat žalobu, ale to vzhledem k mému zdravotnímu stavu prostě nezvládnu. Mám vůbec nějaké možnosti? Již jsem psala ombudsmanovi a ten mi poradil pouze žalobu. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je vůbec možné snížit důchod rovnou o dva stupně?

Invalidní důchod je možné z III. stupně i přímo odejmout, pokud už posuzovaný není invalidní. Samozřejmě ji možné i snížení invalidního důchodu z III. na I. stupeň.

Rada od Veřejného ochránce práv je správná – proti rozhodnutí o námitkách, se kterým nesouhlasíte, můžete podat do 60 dnů žalobu k příslušnému krajskému soudu. Můžete také uplatnit novou žádost o změnu výše invalidního důchodu a tím vyvolat nové posouzení zdravotního stavu.

Zdravotní stav posoudit nedovedu.